(+90) 0312 354 10 57   info@korucam.com.tr
DENEME
İkebana Çiçek Düzenleme Sanatı

İkebana Çiçek Düzenleme Sanatı

İkebana kelime anlamıyla “yaşayan çiçek” demektir. Doğadan gelen çiçekleri belli bir felsefe ve teknik ile kendi kişiliğimizi ve yaratıcılığımızı da katarak tekrar yaşatma biçimidir. Japon Çiçek Düzenleme Sanatı olan İkebana, aslında sanattan da öte derin bir yaşam görüşünün özlü bir anlatım biçimidir. Kır çiçekleri bile öyle düzenlenebilir ki, en görkemli,pahalı çiçekleri gölgede bırakabilir.İkebana, Japon sanatı diye bilinmesine rağmen Hindistan’dan yayılanBudizm’in 5-6.y.y da Japonya’ya girişi ile başlar.İkebana yaşamda da var olan çelişkiler içerir,tekniğinde belli kurallları uygularken yaratıcılığımızı da sergileriz.

 

Yaşayan dallar,yapraklar otlar,tomurcuklar ve çiçekler kullandığımız malzemelerimizdir.İkebananın ruhunda renk kombinasyonları,doğal şekiller,zarif hatlar olan bir güzellik vardır.

 

İkebana yaparken çıkılan içsel yolculuğun kazandırdığı farkındalığın yararlarını kişi zaman içinde kendinde görmeye başlar.Çiçeklerin rengi ,kokusu, tomurcuk veya açmış durumda olmaları, yaşama bakış açısına değişik anlamlar katmasına vesile olur. İkebana yaparken kullanılan malzemeler,”kenzan”adı verilen aparatlardır.Ülkemizde bunlar bulunmadığı için “oasis” denilen süngerler kulanılır.

 


« Önceki kayıt Sonraki kayıt »

E-POSTA BÜLTENİ
COPYRIGHT © KORUÇAM A.Ş TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
Web Tasarım ve Programlama : Kızılay Web Tasarım